VOKIŠKO KINO DIENOS 2016 – programa Kaune

VOKIŠKO KINO DIENOS 2016 – programa Kaune, Kauno kino centre „Romuva“

Kovo 11 d. Penktadienis
18 val. „Vokiško kino dienos“. ATIDARYMAS. Nebylaus kino filmas „Faustas“ ir gyvai atliekama Thomo Könerio muzika.
„Faustas“, drama, Vokietija, 1926 m., 89 min. Režisierius Friedrich Wilhelm Murnau; Vaidina: Gösta Ekman, Emil Jannings, Camilla Horn, Frida Richard, Wilhelm Dieterle, Yvette Guilbert, Eric Barclay, Hanna Ralph. N-7. Vokiečių kalba su lietuviškais subtitrais.

Remiantis klasikinio Goethe´s kūrinio motyvais filme pasakojama apie Mefistofelio gundomą mokslininką Faustą. Susiginčijęs su arkangelu Gabrieliu Mefistofelis pareiškė, kad sugebėtų bet kurį žmogų priversti atsisakyti Dievo jam nurodyto kelio. Norėdamas suvedžioti Faustą Mefistofelis užsiundo ant krašto marą; mirštantys žmonės maldauja mokslo žmogų pagelbėti, o šis, kad ir meldžiasi, nesulaukia Dievo pagalbos, tad patarimo klausia velnią. Norėdamas prisivilioti Faustą Mefistofelis pažada jam amžiną jaunystę ir visus šio pasaulio lobius. Faustas sudaro sandėrį pažadėdamas velniui savo sielą.

Kovo 12 d. Šeštadienis
14 val. Vokiško kino dienos. „Rikas, Oskaras ir gilumų šešėliai“ (Rico, Oskar und die Tieferschatten)
Filmas šeimai, 2013/2014 m., 96 min. Režisierė Neele Leana Vollmar; Vaidina: Anton Petzold, Juri Winkler, Karoline Herfurth, Ronald Zehrfeld, Ursela Monn, David Kross, Axel Prahl, Milan Peschel, Katharina Hauck, Anke Engelke. Amžiaus cenzas – V. Įgarsinta lietuviškai.

To paties pavadinimo Andreaso Steinhöfelio knygos vaikams ekranizacija. Mažasis Rikas, apie save sakantis, kad yra „giluminių gabumų“, gyvena Berlyne tik su mama, o ji ištisai dirba. Mėgstamiausias jo užsiėmimas – rinkti visokiausius radinius ir netgi fiksuoti juos raštu. Per vieną tokių žygių Rikas susipažįsta su išskirtinių gabumų mažiumi Oskaru. Jiedu susidraugauja, o kai vieną dieną Riko mamai, palikus berniuką vieną, tenka išvažiuoti pas sunkiai susirgusį brolį, nuotykių trokštantys berniukai susitaria susitikti. Bet tada Oskarą nusiveža liūdnai pagarsėjęs „mažų kainų pagrobėjas“. Rikas iškart supranta, kad draugą reikia išvaduoti.

16 val. Vokiško kino dienos. „Efektingas performansas“ (High Performance – Mandarinen lügen nicht)
Komedija, 2014 m., 100 min. Režisierė Johanna Moder; Vaidina: Marcel Mohab, Manuel Rubey, Katharina Pizzera, Jaschka Lämmert, Helmut Berger, Stephanie Fürstenberg. N-7. Vokiečių kalba su lietuviškais subtitrais.

„Efektingas performansas“ pasakoja apie du brolius – Danielį ir Rudį. Danielis – balta varna šeimoje. Padėtis gali pasikeisti, kai brolis Rudis pasiūlo Danieliui darbą. Tėvo nuomonė apie Danielį vis prastesnė, tuomet Rudis pasisiūlo nesavanaudiškai padėti. Jis parodo darbo pasiūlymą – tapęs savotišku korepetitoriumi Danielis mokytų darbuotoją Norą retorikos ir savikliovos. Bet labai greit paaiškėja, kad mokymas čia – tik antraeilis dalykas. Iš tiesų Danielis turėtų sužinoti, koks žmogus toji Nora, mat Rudis ja domisi. Tačiau viskas susiklosto kitaip: Nora ir Danielis suartėja. Keisčiausia, kad Rudžiui šitai ne taip jau ir rūpi, kaip atrodė anksčiau. Gal jis tik vaidino susidomėjusį, norėdamas paslėpti tikruosius motyvus.

18 val. Vokiško kino dienos. Andreaso Dreseno retrospektyva. „Kai mes svajojom“ (Als wir träumten)
Drama, 2015 m., 117 min. Režisierius Andreas Dresen; Vaidina: Merlin Rose, Julius Nitschkoff, Marcel Heupermann, Joel Basman, Frederic Haselon, Ruby O. Fee, Chiron Elias Krase. N-13. Vokiečių kalba su lietuviškais ir angliškais subtitrais.

Leipcigo pakraštys, dar visai neseniai čia buvo VDR. Rikas, Danis, Paulis ir Markas, dar ne taip seniai ryšėję raudonus pionierių kaklaraiščius, vėl susijungusioje Vokietijoje tampa suaugusiais. Tai, kas tiko vakardienai, šiandien jau nebegalioja. Naktis tampa diena, gatvė – nuotykinių žaidimų vieta. Vaikinukams nė motais jokios normos, jie vagia automobilius, išmėgina kvaišalus ir naująjį svingerių klubą. Naujai įkurtą jų diskoteką netrukus apgula plikagalviai neonaciai. Visur proveržis, visur nuosmukis. Ir vis dėlto tiek daug svajonių: Riko viltis tapti garsiu boksininku arba Danio didžioji meilė Žvaigždelei – gražiausiai Leipcigo merginai… 

Kovo 13 d. Sekmadienis
16 val. Vokiško kino dienos. Andreaso Dreseno retrospektyva. „Keičiant odą“ (Raus aus der Haut)
Tragikomedija, 1997 m., 91 min. Režisierius Andreas Dresen; Vaidina: Susanne Bormann, Fabian Busch, Otto Mellies, Matthias Walter, Manfred Möck, Franziska Troegner. N-13. Vokiečių kalba su lietuviškais subtitrais.

VDR, 1977-ieji: pasigavę neseniai visą žiniasklaidą ant kojų sukėlusio pagrobimo mintį, dvyliktokai Ana ir Markas per daug nesvarstę pagrobia komunistinei linijai ištikimą mokyklos direktorių Rotmaną, užklupusį juos su medžiaga apie RAF ir grasinantį neleisti jiems stoti į aukštąją mokyklą. Įsimylėjęs Markas greit leidžiasi Anos įkalbamas griebtis drastiškų veiksmų. Jau netrukus jiems tenka susidurti su sunkia pagrobėjų kasdienybe, o padėtis tampa vis mažiau valdoma.

18 val. Vokiško kino dienos. „Ratas“ (Der Kreis)
Dokumentinė drama, 2014 m., 102 min. Režisierius Stefan Haupt; Vaidina: Matthias Hungerbühler, Sven Schelker, Anatole Taubman, Marianne Sägebrecht, Stephan Witschi, Peter Jecklin. N-13. Šveicarijos vokiečių kalba su lietuviškais ir angliškais subtitrais.

Ciurichas, 1958-ieji. Drovus mokytojas Ernstas Ostertagas ir varjetė artistas vokietis Robis Rapas susipažįsta pogrindinėje organizacijoje „Ratas“. Kovodami dėl savo meilės vyrai išgyvena ir pirmosios gėjų organizacijos žlugimą.

Tikra istorija pagrįstas vaidybinis filmas pasakoja apie dviejų skirtingų vyrų kovą už savo meilę politiškai įdomaus Šveicarijos istorijos laikotarpio fone. Tai drama apie kainą, kurios reikalauja idealų įgyvendinimas.

Kovo 15 d. Antradienis
17:30 val. Vokiško kino dienos. „Vakarykštis sniegas“ (Schnee von Gestern). Po seanso vyks susitikimas su filmo režisiere Yael Reuveny
Dokumentika, 2013 m., 96 min. Režisierė Yael Reuveny. Amžiaus cenzas – V. Vokiečių kalba su lietuviškais ir angliškais subtitrais.

Dokumentinis filmas pasakoja žydų, sesers ir brolio Michlos ir Faivkės Švarcų, istoriją. Jaunystėje jie liko gyvi per holokaustą ir pasibaigus karui ketino susitikti Lodzėje, Lenkijoje. Tačiau ten prasilenkus jų keliai išsiskyrė – visiems laikams. Abu buvo įsitikinę, kad brolio ar sesers nebėra gyvo, kad nieko iš šeimos nebeliko. Michla sukūrė šeimą Izraelyje, o jos brolis Faivkė apsigyveno Vokietijoje – ten pat, kur buvo uždarytas konclageryje. Jis pakeitė pavardę, vedė vokietę. Tik po kelių dešimtmečių į Berlyną persikėlusi Michlos anūkė aptiko ženklų, atvedusių pas močiutės brolį, kurį šeima seniai buvo išbraukusi iš gyvųjų sąrašo. Deja, broliui ir seseriai nebebuvo lemta susitikti: Faivkė mirė 1987 m., Michla 2001-aisiais. Tačiau anūkė aiškinosi toliau, lankėsi ten, kur gyveno močiutės brolis, kalbėjosi su jo šeima ir draugais.

20 val. Vokiško kino dienos. „Vienas iš mūsų“ (Einer von uns)
Drama, 2015 m., 86 min. Režisierius Stephan Richter; Vaidina: Jack Hofer, Simon Morzé, Christopher Schärf, Andreas Lust, Rainer Wöss, Dominic Marcus Singer, Markus Schleinzer, Birgit Linauer. N-13. Vokiečių kalba su lietuviškais subtitrais.

2009 m. policija nušovė 14-metį paauglį, naktį įsilaužusį į prekybos centrą Kremso priemiestyje. Įkvėptas šios tikros istorijos filmas nagrinėja, kaip paaugliai jaučia ir suvokia gyvenimą, kaip tai formuoja vartojimas ir bejėgiškas maištavimas. 14-metis Julianas ir jo bičiulis Markas ima konfliktuoti su prisitaikėlišku sąstingiu, rikiuojančiu suaugusiųjų gyvenimą. Konfliktas baigiasi netikėta tragedija.

Kovo 16 d. Trečiadienis

20 val. Vokiško kino dienos. „Slogutis“ (Der Nachtmahr)
Psichologinis trileris, 2015 m., 88 min. Režisierius AKIZ; Vaidina: Carolyn Genzkow, Sina Tkotsch, Wilson Gonzalez Ochsenknecht, Kim Gordon, Lynn Femme. N-16. Vokiečių kalba su lietuviškais ir angliškais subtitrais.

Vasara, ištisas ir nesibaigiantis karštas vakarėlis po atviru dangum: Tinos ir jos draugių gyvenimas – kaip dekadentiškoje visos augančių Berlyno vakarėlių jauniklių kartos svajonėje. Tačiau po paskutinio išsišokimo ji pasikeitė, sapnuose vejasi kažkokią į embrioną panašią būtybę. Psichoterapeutas pataria jai stoti akistaton su savo baimėmis, prisiartinti prie pabaisos. Vis mažiau su mergina susitvarkantys tėvai svarsto, ar nevertėtų paguldyti jos į uždarą stacionarą. Įvaryta į kampą ji ima šnekėtis su tuo keistu padaru… ir supranta, jog šis jaučia tą patį, ką ir ji. Baimindamasi, kad jai nebūtų priklijuota „nenormalios“ etiketės, Tina slepia pabaisą savo kambaryje. Tačiau kas bus, kai slogutį išvys draugai ar šeima?

Kovo 17 d. Ketvirtadienis
18 val. Vokiško kino dienos. „Valstybė prieš Fricą Bauerį“ (Der Staat gegen Fritz Bauer)
Drama, 2015 m., 105 min. Režisierius Lars Kraume; Vaidina: Burghart Klaußner, Ronald Zehrfeld, Sebastian Blomberg, Jörg Schüttauf, Lilith Stangenberg, Laura Tonke, Götz Schubert, Cornelia Gröschel, Robert Atzorn, Matthias Weidenhöfer. N-13. Vokiečių kalba su lietuviškais ir angliškais subtitrais.

Vokietija, 1957-ieji. Prokuroras Fricas Baueris gavo rimtų duomenų – vienas iš pagrindinių Hitlerio režimo veikėjų SS oberšturmbanfiureris Adolfas Eichmanas, vadovavęs masinei Europos žydų deportacijai ir žudymui, esą slapstosi Buenos Airėse. Grįžęs iš Danijos, kur buvo pasitraukęs, žydas Baueris siekia, kad nacionalsocialistų režimo nusikaltėliai būtų teisiami. Jam iš visų pusių vis trukdoma – Vokietija norėtų iškart pamiršti neseną praeitį, nebeprisiminti gausybės nusikaltimų. Vis dėlto Fricas Baueris nesileidžia trikdomas. Remiamas jauno prokuroro Karlo Angermano jis ima gilintis į Eichmano bylą, puikiai suprasdamas, kad kolegų pagalbos nesulauks.

20 val. Vokiško kino dienos. „Who am I – saugių sistemų nėra“ (Who am I – kein System ist sicher)
Trileris, 2014 m., 105 min. Režisierius Baran bo Odar; Vaidina: Tom Schilling, Elyas M’Barek, Wotan Wilke Möhring, Antoine Monot Jr., Hannah Herzsprung, Trine Dyrholm. N-13. Vokiečių kalba su lietuviškais subtitrais.

Genialus programišius Benjaminas gyvenime jaučiasi prašalaitis, tik virtualiame pasaulyje jis kaip namie. Susipažinus su charizmatiškuoju Maksu, regis, pagaliau atsiranda galimybė panaudoti talentą tikslingai: Maksas priima Benjaminą į savo programišių grupę CLAY (Clowns Laughing At You – klounai iš tavęs juokiasi), jai priklauso ir bičiuliai Stefanas bei Paulis. CLAY nesiekia jokių rimtų politinių tikslų, originaliai pokštaudami draugai nori tik sulaukti dėmesio. Tačiau kuo aukštesnis programišių statusas tinklo bendruomenėje, tuo didesnė ir rizika. Galiausiai jie atsiduria kriminalistų taikiklyje,– o Benjaminas staiga tampa pačiu ieškomiausiu programišiumi.

Kovo 18 d. Penktadienis
17:30 val. Vokiško kino dienos. „Nowitzkis. Tobulas metimas“ (Nowitzki. Der perfekte Wurf). Po filmo vyks susitikimas.
Dokumentika, 2014 m., 106 min. Režisierius Sebastian Dehnhardt. Amžiaus cenzas – V. Vokiečių kalba su lietuviškais subtitrais. NEMOKAMAI.

Dokumentinis filmas apie vokiečių krepšininko profesionalo Dirko Nowitzkio, Amerikoje tapusio vienu sėkmingiausių NBA žaidėjų, karjerą. Filme pasakojama apie antrojoje šalies lygoje žaidusio Nowitzkio iškilimą, apsisprendimą žaisti JAV ir didįjį triumfą 2011-aisiais, kai Dalaso Mavericksnugalėjus NBA čempionate jis buvo išrinktas geriausiu finalinės serijos žaidėju. Kalba ne tik Nowitzkio mokytojas ir bičiulis Holgeris Geschwindneris, bendražygiai, treneriai bei buvę komandos draugai, bet ir politikai – pavyzdžiui, buvęs VFR federalinis kancleris Helmutas Schmidtas ir JAV prezidentas Barackas Obama.

20 val. Vokiško kino dienos. Andreaso Dreseno retrospektyva. „Vasara Berlyne“ (Sommer vorm Balkon)
Komedija, 2005 m., 110 min. Režisierius Andreas Dresen; Vaidina: Nadja Uhl, Inka Friedrich, Andreas Schmidt, Stephanie Schönfeld, Christel Peters, Kurt Radeke, Hannes Stelzer, Vincent Redetzki. N-13. Vokiečių kalba su lietuviškais subtitrais.

Nikė ir Katrin gyvena sename Rytų Berlyno name, jos – geriausios draugės. Dienomis jos užsiima savais reikalais – šmaikštuolė Nikė prižiūri senukus, o jau seniai darbo ieškanti Katrin rūpinasi paaugliu sūnumi Maksu. Ilgus šiltus vasaros vakarus moterys leidžia Nikės balkone pasakodamos viena kitai išgyvenimus ieškant kasdienės laimės ar svajones. Kad ir atskiruose butuose, jos gyvena tarsi kartu, tačiau akiratyje pasirodžius sunkvežimio vairuotojui Ronaldui šis gyvenimas gresia iš esmės pasikeisti.

Kovo 19 d. Šeštadienis
16 val. Vokiško kino dienos. „Dievų dovana“ (Ein Geschenk der Götter)
Komedija, 2014 m., 102 min. Režisierius Oliver Haffner; Vaidina: Katharina Marie Schubert, Adam Bousdoukos, Paul Faßnacht, Katharina Hauter, Rainer Furch, Marion Breckwoldt. Amžiaus cenzas – V. Vokiečių kalba su lietuviškais subtitrais.

Netekusi darbo Ulmo miesto teatre aktorė Ana praktiškai praranda viską. Darbo birža 36-erių menininkei neturi ko pasiūlyti. Bet teatrą labai mėgstančiai darbuotojai kyla mintis: Ana su grupe beviltiškai ilgai darbo nerandančių bedarbių statys „Antigonę“ – už šią privalomą kvalifikacijos kėlimo veiklą mokytoja Ana, suprantama, gaus atlyginimą. Iš pradžių Anai tai visai neįdomu, mat ji netiki, kad galima išties ką nors nuveikti su būriu „nevykėlių“. Tuo didesnė jos nuostaba, kai iš pradžių skeptiškiems dalyviams tas „kvalifikacijos kėlimas“ ima vis labiau patikti. Sąlytis su menu ir kultūra, regis, suteikia jiems naują paskatą. Tačiau darbo biržoje dirba ne vien tokios neįprastos veiklos šalininkai.

18 val. Vokiško kino dienos. Andreaso Dreseno retrospektyva. „Viskis ir degtinė“ (Whisky mit Wodka)
Komedija, 2009 m., 104 min. Režisierius Andreas Dresen; Vaidina: Henry Hübchen, Corinna Harfouch, Sylvester Groth, Markus Hering, Valery Tscheplanowa, Matthias Walter, Peter Kurth. N-13. Vokiečių kalba su lietuviškais ir angliškais subtitrais.

Moterų ypač mylimas aktorius Otas Kulbergas gyvena plačiai, mėgsta būti dėmesio centre ir nesidrovėdamas laido kandžias replikas. Ir vėl padauginęs alkoholio jis neateina filmuotis. Kadangi niekas negarantuoja, kad Otas visai neišeis iš rikiuotės, randama, kuo jį pakeisti: kad būtų ramu, visos scenos darsyk nufilmuojamos su kur kas jaunesniu Arnu. Otui tenka kovoti ne tik dėl vaidmens filme ir stoti į aktorių dvikovą su naujoku – tikrajame gyvenime irgi prasideda permainos. Vėl plyksteli romanas su filmo partnere Betina, o ji dabar – režisieriaus Teleko žmona.

Kovo 20 d. Sekmadienis
16 val. Vokiško kino dienos. Andreaso Dreseno retrospektyva. „Tylus kraštas“ (Stilles Land)
Drama, 1992 m., 98 min. Režisierius Andreas Dresen; Vaidina: Thorsten Merten, Jeannette Arndt, Kurt Böwe, Petra Kelling, Horst Westphal, Katrin Martin, Mathias Noack, Asad Schwarz, Hans-Uwe Bauer, Burkhard Heyl. N-7. Vokiečių kalba su lietuviškais subtitrais.

Debiutinio Andreaso Dreseno filmo veiksmas vyksta 1989 m. rudens įvykių fone. Politiniai pervartų meto įvykiai veja vienas kitą, bet provincijoje dar tylu ir ramu – taip pat ir nedidelio miesto teatre. Jaunas režisierius Kajus ten stato pirmąjį savo spektaklį – lyg tyčia „Belaukiant Godo“. Jo entuziazmą gesina aktorių santūrumas ir abejingumas. Pjesės metaforas režisierius vis labiau sieja su situacija. Per tą laiką vienas grupės narys pabėgo į Vengrijos ambasadą. Aktorius kaustęs įšalas ima tirpti, visi kartu jie parašo peticiją Honekeriui. Griuvus sienai bendra išvyka žlunga dėl banalių trukdžių; prieš Kajaus valią iškeliauja tik viena asistentė Klaudija, kurią jis įsimylėjęs. Ji grįžta su aktoriumi iš Hamburgo, o šis, tikra vakariečio karikatūra, žarsto teatrui protingus rinkodaros patarimus.