Kartu su pavasariu į Lietuvos kino teatrų sales sugrįžta ir Tarptautinis moterų kino festivalis „Šeršėliafam“, šiemet skaičiuosiantis jau aštuntus savo gyvavimo metus. Kovo 8 d. festivalis atvyksta į Kauno kino teatrą „Romuva“.
FILMŲ APRAŠYMAI
Karūnos brangakmeniai (Kronjuvelerna)
ATIDARYMO filmas, bus rodomas kovo 8 d. 18 val.
Drama, 2011 m., Švedija,
Režisierė: Ella Elisabet Lemhagen
Vaidina: Alicia Vikander, Bill Skarsgård, Loa Falkman
Jaunoji Fragancija yra kaltinama įtakingo pramoninko sūnaus Ričardo nužudymu. Tačiau, ar tikrai nusikaltimą padarė ji? Vykstant teismo tardymui atsiskleidžia neįtikėtina merginos istorija. Filmo fabula neria gilyn į merginos praeitį, kuomet Fragancija ir Ričardas buvo neišskiriami draugai. Mergaitė augo skurdžioje, tačiau darnioje šeimoje, o Ričardas kentėjo nuo savo vertę pinigais skaičiuojančio despotiško tėvo. Paguodą ir džiaugsmą jaunuoliai rado vienas kito draugijoje, tačiau vieną lemtingą naktį įsiplieskusi karšta Fragancijos meilė ledo ritulininkui, šią idilę apvertė aukštyn kojom. Kertinės pasakos stilistika kuriamo filmo temos – tai meilė, draugystė, ir atskirtis egzistuojanti tarp vargšų ir turtuolių. „Karūnos brangakmeniai“ buvo filmuojamas Lietuvoje.
Apdovanojimai:
ilgametražis debiutas „Tsatsiki, morsan och polisen“ pelnė Švedijos kino apdovanojimą „Guldbagge“ už geriausią režisūrą, o Berlyno kino festivalyje gavo „Krištolinį lokį“
„Karūnos brangakmeniai“ buvo išrinktas geriausiu filmu programoje „Generation 14plus“
________________________________________________________________________________________________________
Gulbė (Cisne)
Drama, 2011 m., Portugalija, 103 min.
Režisierė: Teresa Villaverde
Vaidina: Beatriz Batarda, Miguel Nunes, Israel Pimenta
Venecijos kino festivalyje pristatytas filmas „Gulbė“ pasakoja apie trisdešimtmetę muzikantę Verą, kuri atvyksta į Lisaboną savo paskutiniam koncertinio turo pasirodymui. Lisabonos grožis kiekvienam sukelia laimės ilgesį. Bemieges naktis padeda ištverti tik kruopščiai pasirinkto kompaniono, Pablo, paslaptinga gyvenimo istorija. Vera nieko nebijo ir prie nieko nėra prisirišusi. Kažkur toli, jos namuose gyvena jos mylimasis Samas, tačiau jie vienas kitą geriau supranta būdami atskirai. Bėgdama nuo nesuprantamų jausmų, Vera įsivelia į Pablo prižiūrimo vaiko, įvykdžiusio žmogžudystę, istoriją. Vaikas filme tampa visa apimančio neapibrėžtumo simboliu.
Apdovanojimai:
„Os mutantes“ (1998 m.) buvo rodytas Un Certain Regard sekcijoje Kanų kino festivalyje
„Três Irmãos“(1994 m.) buvo nominuotas geriausio filmo apdovanojimui Venecijoje
Venecijos kino festivalyje už savo filmus „Três Irmãos“ bei „Água e Sal“ (2001 m.) pelnė Elviros Notari prizus, skiriamus išskirtinėms moteriškos lyties kino kūrėjoms
2006 m. filmas „Transe“ pelnė FIPRESCI prizą Tarptautiniame Ankaros moterų kino festivalyje
_______________________________________________________________________________________________________
Herkus Mantas
Istorinė drama, 1972 m., 148 min.
Režisierius: Marijonas Giedrys
Vaidina: E. Pleškytė, A. Šurna, A. Masiulis, S. Petronaitis, G. Karka, P. Piaulokas, V. Paukštė
„Šis filmas – memorialas prūsų tautai, savo kalba ir kultūra giminingai lietuviams, išnaikintai kryžiuočių ordino. XIII amžiuje prūsai sukilo, ilgam paraližuodami kryžiuočių veržimąsi į Rytus, ir krito žūtbūtinėje kovoje, palikdami pavergėjams savo žemes ir savo vardą…“ Toks titras pasirodo ekrane po netrumpo prologo, iliustruojančio kryžiuočių klastą: pasikvietę senąjį Montę bei kitus apkrikštytus prūsų didikus, jie juos sudegina.
Festivaliai, apdovanojimai:
VI sąjunginio kino festivalio Alma-Atoje (1973 m.) antroji premija (drauge su uzbekų filmu „Laukiame tavęs, vaikine“)
LTSR Valstybinė premija (1973 m.) S.Šalteniui, M.Giedriui, J.Tomaševičiui, A.Šurnai, E.Pleškytei
1974 metais Sovietų sąjungoje filmą pasižiūrėjo 16,2 milijono žiūrovų.
________________________________________________________________________________________________________
Faktas
Drama, 1980 m., 86 min.
Scenarijaus autorius – Vytautas Žalakevičius
Režisierius – Almantas Grikevičius
Vaidina: E. Pleškytė, A. Masiulis, I. M. Leonavičiūtė, J. Solovej, S. Balandis, J. Budraitis, D. Banionis, R. Adomaitis, V. Mainelytė
Dzūkijos kaime aušta žavus 1944 metų birželio rytas. Valstietis Peciukonis, į dangų pažvelgęs, svajingai nutęsia: „Dienelė bus…“. Bet dangumi virš lietuviško kryžiaus ir trobų lėtai praslenka vokiškųjų lėktuvų eskadrilė: vyksta karas. Už kadro apie smulkiausius šios dienos įvykius vėlesnių laikų tardytojui atsakinėja likę kaimo gyventojai. 11 valandą į kaimą įvažiuoja vokiečių tankai bei kareivių pilni sunkvežimiai. Vietinius ištraukia iš namų, suvaro į didelę pievą, vyrus ir moteris atskirai, liepia sėstis ant žemės. Ilgai sėdėdami, žmonės spėlioja: gal kokių apkasų kasti varysią. Padegama pirmoji troba. Paskui žmonės varomi į didelius klojimus. Eina giedodami šventas giesmes. Durys už jų užsiveria. Palikti gyvieji naktį praleidžia Džano nesudegintoje troboje. Iš ryto – ne tik nuodėguliai, pelenai, vėjas, bet ir gamtos ženklai: buvusio lietaus lašnojimas nuo lapų, išlikusiame lizde besiritantys viščiukai.
Festivaliai, apdovanojimai:
Pagrindinis XIV sąjunginio kino festivalio Vilniuje (1981) prizas
Prizas už geriausią antraplanio moters vaidmens atlikimą aktorei J.Solovej XXXIV Kanų (Prancūzija) 1981 m. tarptautiniame kino festivalyje
Lietuvos respublikinė premija (1982) režisieriui A.Grikevičiui ir dailininkui G.Kličiui
Dalyvavo XII tarptautiniame Los Andželo kino festivalyje (1983)