Spektaklis „Smetona”

Tai dviejų istorinių asmenybių A. Smetonos ir A.Voldemaro susitikimas, prie kurio galite prisidėti ir Jūs spalio 9 d. 19 val., spalio 19 d. 18 val., spalio 21 d.15 val. kino teatre ,,Romuva”!

Prezidentą Antaną Smetoną vaidinantis aktorius Ramūnas Šimukauskas:

,,Suvaidinti A.Smetoną be galo didelis iššūkis, nes Lietuvoje net mokinukas turi susidaręs įvaizdį, koks buvo Antanas Smetona. Todėl yra svarbu, kad suvaidintas personažas atitiktų daugelio įsivaizduojamą Antaną Smetoną, bet kartu nebūtų stereotipiškas, o gyvas ir įdomus. O tai padaryti nėra lengva užduotis”.

Spektaklio veiksmas vyksta 1940 metų vasarą birželio mėn. Lietuvos pasienio mieste Kybartuose, greta Marijampolės. Prezidentas A.Smetona palieka Kauną, o jo amžinas oponentas, buvęs bendražygis ir nesutaikomas priešas A.Voldemaras, grįžta skubiai iš Berlyno į Tėvynę. Scenoje vaizduojamas šių dviejų iškilių asmenybių susitikimas, kuris istoriškai neįvyko.

Spektaklio režisieriaus Vytauto Balsio teigimu, ,,pjesės autorius G.Jankus pateikia menamą, tačiau labai įtikinamą sceninį įvykį, kuris paremtas menine kalba ir aistringu istorinių priežasčių ieškojimu, kas kaltas dėl Lietuvos likimo 1940 metais. Autorius per personažus kreipiasi į žiūrovą, pateikdamas faktus, įvykius, klausimus – kodėl Lietuva nepasipriešino okupacijai, ar buvo nors menkiausia galimybė, kitas kelias, išgelbėti nepriklausomos Lietuvos valstybes suverenitetą? Ar buvo galima išvengti masinių trėmimų, naikinimo, išlikti laisviems?”

Spektaklyje keliami klausimai be galo aktualūs ir šiandien: Ar Lietuvai gali pasikartoti tokio masto agresija, ar pati Lietuva sprendžia savo tautos pasirinkimą ir likimą? O gal mes tik marionetės didžiųjų valstybių žaidime?

Spektaklis paremtas aštriu A.Smetonos ir A.Voldemaro konfliktu, tačiau veikia ir trečias personažas – Paternalijus, arba Likimas. Jis komentuoja spektaklio veiksmą, keičia pasakojimo aplinkybes, pats persikūnija į J.Pilsudskį, J.Paleckį, A.Hitlerį ir t.t.


Režisierius – Vytautas Balsys

Aktoriai – Ramūnas Šimukauskas, Remigijus Endriukaitis, Saulius Bagaliūnas, Gotautė Kalmatavičiūtė

Dailininkai – Inga Kažemėkienė-Žukauskienė, Šarūnas Juknys

Apšvietimo dailininkas – Vladas Šerstobojevas

Kompozitorius  – Vidmantas Bartulis

Video projekcija – Aistė Tėvelytė, Gytis Stučka

Reklama ir dizainas – Mantvidas Žalėnas, Donatas Savickas, Audrius

Trukmė – 1 val. 50 min.