„Lietuviško kino pamokos“ ciklo renginiai „Romuvoje“

Kino teatras „ROMUVA“ ir Lietuvos kinematografininkų sąjunga mokyklų ir gimnazijų vyresniųjų klasių moksleivius bei jų mokytojus kviečia į renginius iš ciklo „Lietuviško kino pamokos“.

Gegužę „Romuvoje“ įvyks du renginiai, skirti lietuviškų filmų „VAKAR IR VISADOS“ (1984 m.) ir „MANO VAIKYSTĖS RUDUO“ (1977 m.) pristatymui, peržiūrai ir aptarimui.

Gegužės 16 d. (ketvirtadienį) 15 val. poeto Marcelijaus Martinaičio atminimui skirtas seansas „VAKAR IR VISADOS“ (1984 m.). Dalyvaus filmo režisierius Gytis Lukšas, dainininkė Veronika Povilionienė ir VDU lektorius Gediminas Jankauskas.

Apie filmą:

Žanras: Drama
Premjera: Sausio 1, 1985
Šalis: Lithuania
Trukmė: 62 min.
Režisierius: Gytis Lukšas
Filmavosi :  Marcelijus Martinaitis, Veronika Povilionienė, Gintaras Tilvytis, Arūnas Ivanauskas, Rima Lozovaitė, Liaudies buities muziejaus Liaudies muzikos teatro artistai, VU dainų ir šokių ansamblis.

Filmo siužetas:
Muzikiniame filme „Vakar ir visados“ ieškoma tautinės savasties šaknų iš Vilniaus universiteto senųjų spausdinių bibliotekos leidžiantis  į lietuvišką kaimą. Ten, senose kaimo sodybose, vyksta visas metinis ciklas darbų, papročių, apeigų, švenčių. Skamba lietuviškos  liaudies dainas, atliekama instrumentinė muzika, skaitomos poeto M.Martinaičio eilės. Filmas kaip mokymo priemonė rodytas ir naudotas Sorbonos (Pranzūcija) bei  JAV universitetuose.

“Mano vaikystės ruduo”

Gegužės 23 d. (ketvirtadienį) 15 val. filmas „MANO VAIKYSTĖS RUDUO“(1977 m., pagal Juozo Apučio apysaką „Ak, Teofili!“).  Dalyvaus filmo režisierius Gytis Lukšas, operatorius Jonas Tomaševičius ir VDU lektorius Gediminas Jankauskas.
Apie filmą:

Scenarijaus autorius (savo apsakymų motyvais) – Juozas Aputis. Režisierius – Gytis Lukšas. Operatorius – Jonas Tomaševičius. Dailininkė – Filomena Linčiūtė-Vaitiekūnienė. Kostiumų dailininkė – Irena Vabalienė. Kompozitorius – Viačeslavas Ganelinas. Garso operatorius – Petras Lipeika.

Vaidina: Teofilį – Algimantas Masiulis, Beną – Arūnas Bulika, Viliją – Violeta Mieliauskaitė, Mildą – Rita Knizikevičiūtė, Vaciuką – Artūras Pravilonis, girininką – Edvardas Kunavičius, Jūratę, jo žmoną, — Eglė Gabrėnaitė, Beno tėvus – Judita Ušinskaitė, Eugenijus Ignatavičius, sekretorę — Regina Šaltenytė; A.Remeikytė, P.Zalanskas, M.Česnulevičienė.

Turinys: Benas («pagal dokumentus – Benediktas“, — rimtai sako jis) – dar ne suaugęs žmogus, bet jau ir nebe vaikas. Kaip tik šio persilaužiamojo laikotarpio metu jo gimtąjį kaimą aplankė keli nauji žmonės. Pirmiausiai tai buvo jaunos matininkės Rita ir Vilija, kurias Benas arkliuku vežė kaiman iš miestelio, su kuriomis jis (ir mažasis Vaciukas) ėmė dirbti pagalbininku. Tarp Vilijos ir Beno užsimezgė simpatija, o kartą, per lietų stovėdami dviese po vienišu lauko medžiu, jie nelauktai abiems ėmė bučiuotis. Bet studentes iškviečia jų technikumas, ir tęsti darbo į kaimą atvyksta pražilęs, tačiau vis dar guvus, koloritingas Teofilis. Kadaise jis buvo aktorius, bet metė „kartoti svetimus tekstus“, nusivylė ir moterimis, ėmė gerti, o šiandien negaili ironijos ir sau pačiam, ir romantiškajam Benui. Pastarasis šiaušiasi, tačiau ateivio skepsis paliečia ir Beną, ypač kai jis regi po nosimi atsiskleidžiančią Jūratės neištikimybę savajam girininkui. Vėl trumpam pasirodžius Vilijai, vaikinas reaguoja santūriau, nors, jai išvykstant, nulydi žvilgsniu, o vėliau aplaksto visas „jų“ vietas, samprotaudamas apie praradimą bei jo įmanomą šviesą. Taigi, suaugo.